Dotacje dla rolników 2025 – co planują instytucje?

W 2025 roku polscy rolnicy oraz podmioty sektora rolno-spożywczego będą mieli dostęp do szeregu programów wsparcia finansowego. Nowe dotacje dla rolników i modyfikacje istniejących programów mają na celu modernizację gospodarstw rolnych, poprawę ich konkurencyjności na rynku oraz promowanie praktyk zrównoważonego rolnictwa.

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy

System dopłat bezpośrednich stanowi podstawowy mechanizm wsparcia dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Od lat jest on filarem stabilności finansowej gospodarstw rolnych, zapewniając im stałe środki do prowadzenia działalności produkcyjnej. W 2025 roku, w odpowiedzi na nowe wyzwania klimatyczne i społeczne, dopłaty bezpośrednie będą ewoluować w kierunku bardziej złożonych i efektywnych narzędzi. Jednym z kluczowych elementów tej transformacji będą ekoschematy, które wspierają wdrażanie praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich

System dopłat bezpośrednich w 2025 roku będzie kontynuowany, jednak z kilkoma istotnymi zmianami. Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na warunkowość, czyli uzależnienie wysokości wsparcia od spełnienia określonych wymagań.

Ekoschematy

Ekoschematy pozostaną istotnym elementem wsparcia. To innowacyjne narzędzie wsparcia, które wprowadza dodatkowe dopłaty za realizację praktyk przyczyniających się do ochrony środowiska, bioróżnorodności i klimatu. Mają one na celu nie tylko finansowe wsparcie rolników, ale także promowanie proekologicznych rozwiązań w gospodarstwach.

Przykłady praktyk w ramach ekoschematów:

Nowości w 2025 roku:

Młody Rolnik 2025 – program jako szansa dla nowych pokoleń

Program wsparcia Młody Rolnik 2024 był w ostatnich miesiącach jednym z najbardziej popularnych instrumentów finansowych. W 2025 roku przewiduje się kontynuację tego programu z nowymi, korzystniejszymi zasadami.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Wysokość wsparcia:

Termin naboru: Nabór wniosków planowany jest w okresie od 19 czerwca 2025 do 2 września 2025 roku.

Rozwój małych gospodarstw 2025

Małe gospodarstwa rolne stanowią ponad 50% wszystkich gospodarstw w Polsce. W 2025 roku będzie kontynuowany program wsparcia dedykowany rolnikom prowadzącym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha. Dużą zaletą programu jest fakt, że skorzystanie z innych programów wsparcia w poprzednich latach (Młody Rolnik 2024, Restrukturyzacja małych gospodarstw) nie wyklucza z możliwości ubiegania się o dotację.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Wysokość wsparcia:

Termin naboru:

Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność

Wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych zwiększające konkurencyjność to kolejny kluczowy filar dotacji, który będzie kontynuowany w 2025 roku. W ramach programu rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie na:

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Wysokość wsparcia (maksymalna kwota w formie refundacji kosztów kwalifikowanych):

Termin naboru:

Nabór wniosków dla poszczególnych obszarów planowany jest:

Ochrona środowiska i łagodzenie zmian klimatu

Jednym z priorytetów WPR na lata 2023-2027 jest walka ze zmianami klimatycznymi. W 2025 roku będą kontynuowane programy wspierające działania z zakresu:

Fundusz Ochrony Rolnictwa

Fundusz Ochrony Rolnictwa ma na celu zabezpieczenie interesów rolników w przypadku niewypłacalności podmiotów skupujących ich produkty. W 2025 roku planowane są zmiany zwiększające zakres ochrony oraz dostęp do funduszy.

Planowane dotacje dla rolników w 2025 roku będą stanowiły kompleksowy system wsparcia, którego celem jest modernizacja polskiego rolnictwa oraz promowanie praktyk zrównoważonego rozwoju. Rolnicy powinni bacznie śledzić harmonogramy naborów, spełniać wymogi warunkowości oraz korzystać z doradztwa, aby maksymalizować korzyści z dostępnych programów.

Warto pamiętać: Aktualne informacje o naborach i szczegółowych warunkach wsparcia są publikowane na stronach ARiMR, MRiRW oraz w komunikatach Komisji Europejskiej.

Źródła:
– https://www.gov.pl/web/arimr/
– https://www.gov.pl/web/rolnictwo/plan-strategiczny-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-27
– https://www.gov.pl/web/rolnictwo/programowanie-ps-wpr