- Agro-Sieć
- Badanie gleby do planu nawozowego
Badanie gleby do planu nawozowego
Badanie gleby do planu nawozowego
Wystarczy, że zlecisz nam badanie gleby, a my zajmiemy się resztą. Na początek dzięki zdjęciom satelitarnym wskazanego obszaru przygotowujemy siatkę, która posłuży do wyznaczenia miejsc pobrania próbek w terenie. Następnie przy użyciu specjalistycznego osprzętu zamontowanego na samochodzie terenowym pobieramy próbki gleby na polu.
Dokładnie oznaczone próbki przekazujemy do analiz laboratoryjnych. Ich wyniki są następnie opracowywane – tworzona jest mapa zasobności gleby. Dzięki niej będziesz mógł zoptymalizować nawożenie. Mapę otrzymasz w formie papierowej oraz elektronicznej do zastosowania w planie rolnictwa precyzyjnego oraz dodatkowo zwiększysz efektywność nawigacji rolniczej John Deere.
Na czym polega badanie gleby?
Aby wykonać badania gleby, trzeba we właściwy sposób pozyskać materiał do badań. Pobieranie próbek gleby jest niezwykle ważne dla całego procesu. Poprawne zebranie materiału do analizy pozwala bowiem na uzyskanie miarodajnych i rzetelnych informacji o parametrach gleby. Na jedną próbkę zbiorczą składa się aż piętnaście nakłuć w różnych miejscach pola. Niezwykle ważna jest także głębokość, z jakiej pobieramy glebę do analizy. Stosujemy wyspecjalizowane profesjonalne narzędzia, dlatego nasze badanie i analiza gleby dostarczają pewnych informacji.
Zakres badania gleby
Podstawowe badanie gruntu rolnego to badanie gleby na zawartość azotu. Równie ważne badanie gleby do planu nawozowego to oczywiście sprawdzenie dostępności fosforu, potasu i magnezu. W ramach podstawowej analizy wykonujemy też badanie odczynu gleby. Badanie pH gleby pozwala ocenić konieczność i intensywność wapnowania. To niezwykle ważne, gdyż jak wiadomo, uregulowany odczyn gleby jest niezbędny do właściwego przyswajania składników pokarmowych przez rośliny.
Kiedy wykonywać badanie gleby?
Badania gleby możemy wykonać jesienią, tuż po zbiorach, a przed aplikacją nawozów lub wiosną. Termin wiosenny stosowany jest, co zrozumiałe, dla stanowisk przeznaczonych do siewu roślin jarych. Próbki pobieramy na tyle wcześnie, by wyniki analiz można było zastosować do ustalenia wiosennych dawek nawozów.
Jakie parametry warto sprawdzić, gdy wykonujemy badania gleby?
Badanie próbek gleby może obejmować wiele parametrów, jednak kluczowa jest zawartość azotu, fosforu, potasu czy magnezu. Niezwykle cennych informacji może dostarczyć rozszerzenie analizy o zawartość mikroelementów. Pozwoli to na niesłychanie precyzyjne uzupełnienie ewentualnych niedoborów, a te podobnie jak odczyn mogą wpływać na przyswajalność podstawowych składników odżywczych. Dlatego badanie kwasowości gleby traktowane jest jako jeden z podstawowych elementów.
Badanie gleby – jak prawidłowo pobrać próbkę?
Współpracując z nami, nie musisz martwic się tym jak wykonać badanie gleby, więc także jak pobrać próbki gleby. To nie jest badanie gleby wysyłkowo, więc pobieranie próbek gleby to nasze zadanie. Wykonujemy je zgodnie z zasadami Polskiej Normy, przy użyciu specjalistycznego sprzętu pozwalającego na pobranie w krótkim czasie wielu próbek z dużego obszaru. Oprócz samego pobierania gleby do analiz ważne jest skrupulatne oznaczenie próbek, by było wiadomo, z jakiego miejsca na polu pochodzą i z jakiej głębokości zostały pobrane. Jednak tym nie musisz się zajmować. Mamy wiedzę i doświadczenie pozwalające gwarantować usługę pobierania próbek gleby na najwyższym poziomie profesjonalizmu.
Analiza wyników z badania gleby
Badanie składu gleby czy badanie kwasowości gleby powinno być podstawa do ułożenia planu nawożenia. Ustalanie dawek nawozów tylko na bazie ogólnego zapotrzebowania konkretnej rośliny i wysokości plonu jest niemiarodajne. Analiza wyników badania gleby pozwala na optymalne dobranie dawek poszczególnych składników, co przekłada się zarówno na optymalizacje kosztów, jak i przeciwdziała zanieczyszczeniu wód azotanami pochodzenia rolniczego.
Wybierz pakiet badań gleby dostosowany do swoich potrzeb
BASIC
Niezbędny pakiet badań gleby dla tych, którzy chcą rozpocząć od solidnych fundamentów.
- Podstawowy pakiet analiz zasobności gleby: pH, potrzeba wapnowania, fosfor, potas, magnez – wszystko w jednej, przystępnej cenie obejmującej analizę laboratoryjną!
- Pobieranie próbek z obszaru około 4 ha – pozwala uzyskać reprezentatywny obraz gleby na Twoim polu.
- Szczegółowe sprawozdanie, które wykorzystasz do stworzenia precyzyjnego Planu nawożenia w Ekoschematach lub do wymaganych raportów w instytucjach rolniczych (ARiMR, KROR, itp.).
- Wyniki przedstawione w formie czytelnych, kolorowych map zasobności gleby, które ułatwią podejmowanie decyzji i zarządzanie uprawami!
- Analizy chemiczne przeprowadzane w certyfikowanych laboratoriach gwarantują najwyższą jakość i rzetelność wyników!
STANDARD
Idealny wybór dla bardziej zaawansowanych rolników, którzy oczekują większej dokładności.
- Obejmuje wszystko, co oferuje pakiet Basic, plus znacznie więcej!
- Strefy badania wyznaczane na podstawie nowoczesnych zdjęć satelitarnych – próbki obejmują gleby o podobnych właściwościach fizycznych i plonotwórczych!
- Dokładniejsze i bardziej powtarzalne wyniki, które dostarczą szczegółowego obrazu stanu Twojej gleby!
- Idealne do zastosowania w zmiennym nawożeniu, dzięki czemu zoptymalizujesz koszty i zmaksymalizujesz plony!
- Stworzone strefy dostępne w formie cyfrowej możesz wykorzystać do późniejszego precyzyjnego wysiewu nasion lub nawożenia azotem!
PREMIUM
Pakiet dla najbardziej wymagających rolników, oczekujących najwyższej precyzji i kontroli nad uprawami.
- Zawiera wszystko, co oferują pakiety Basic i Standard, oraz dodatkowo:
- Mapy ze skanów wskażą dokładną mozaikę glebową na Twoich działkach – będziesz mieć kompleksowy obraz stanu gleby.
- Mapy zawierają informacje o wilgotności względnej oraz głębokości, na której może występować podeszwa płużna, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie glebą.
- Wszystkie dane przesyłamy do Twojego konta John Deere Operations Center – jeśli nie posiadasz konta, założymy je dla Ciebie. Dostęp do platformy jest całkowicie darmowy!
- Na podstawie otrzymanych danych w John Deere Operations Center możesz tworzyć darmowe mapy zmiennego nawożenia i wysiewu, co umożliwia jeszcze lepsze zarządzanie uprawami.